Prawo do świadczeń – ubezpieczenie zdrowotne
Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców – eWUŚ to elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ, powiązany z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych (CWU).
Od 1 stycznia 2013 r. każdy może potwierdzić swoje prawo do świadczeń – w szpitalu, przychodni, czy w gabinecie lekarza, bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów.
Jak potwierdzić swoją tożsamość ?
Wystarczy numer PESEL oraz dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). W przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do ukończenia 18 roku życia aktualną legitymację szkolną.
Jak potwierdzić swoją tożsamość ?
Jeżeli w rejestracji otrzymasz informację, że NFZ nie potwierdził Twoich uprawnień do świadczeń, a wiesz, że masz do nich prawo możesz je potwierdzić za pomocą dokumentów papierowych, np.:
- zaświadczeniem z zakładu pracy
- legitymacją emeryta lub rencisty
- aktualnym zgłoszeniem do ubezpieczenia zdrowotnego
Jeżeli nie masz przy sobie takiego dokumentu, możesz złożyć oświadczenie o Twoim prawie do świadczeń, które musi zawierać: imię i nazwisko pacjenta, adres zamieszkania, podstawę prawną do świadczeń, np. zawarta umowa o pracę, emerytura, numer PESEL, rodzaj dokumentu, którym potwierdziłeś swoją tożsamość u lekarza.
Wzór oświadczenia o prawie do świadczeń
Wzór oświadczenia dostępny jest także w każdym Sekretariacie lub Rejestracji.
Nie wymaga weryfikacji w systemie e-WUŚ…
Pacjent, któremu mają być udzielone świadczenia, a który ma do nich prawo na podstawie tzw. przepisów o koordynacji, potwierdzi prawo do świadczeń decyzją wydaną przez wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta) na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Rodzicu pamiętaj to ważne!
Jeżeli Twoje dziecko nie ukończyło 3 miesiąca życia i nie ma jeszcze nadanego numeru PESEL, przychodząc z nim do lekarza, powinieneś podać w rejestracji swój PESEL.